Home / Haberler / Arjantin`de `mutluluk hakkı` kararı
web site

Arjantin`de `mutluluk hakkı` kararı

Arjantin’de bir mahkeme anayasadaki ‘mutlu olma hakkı’ gereğince bir anne ile üvey kızının evlenmesine izin verdi.

Arjantin’de aile mahkemesi kocası ölen 33 yaşındaki bir kadının 32 yaşındaki üvey kızıyla evlenmesinde mesele olmadığı sonucuna vardı.

Ülkede 2010 yılından beri eşcinsel evliliklerine izin verilmesine karşın medeni kanuna gore kan bağları bulunmasa dahi ebeveyn-çocuk birliktelikleri yasaklanmış durumda olduğundan mahkemenin sonucu emsal niteliği taşıyor.

EVLİLİK HAKKININ İHLALİ GEREKÇESİYLE MAHKEMEYE BAŞVURDU

El Pais gazetesine gore sıradışı aşk hikayesi kadının kocasının 2010’daki evliliklerinin üstünden 4 ay geçtikten sonrasında ölmesiyle başladı. Bundan sonrasında hanım üvey kızıyla bir ilişki yaşamaya başladı ve evlilik töreni için geçen ay bir yer ayarladı. Sadece Rosario kentindeki mahalli yetkililerin evliliğin kanunlara aykırı bulunduğunu iddia etmesi sebebiyle çift evlilik planlarını durdurdu. Bunun üstüne ikili anayasal haklarının ihlal edilmiş olduğu nedeni öne sürülerek mahkemeye başvurdu.

HAKİM ANAYASA’DAKİ MUTLULUK HAKKINI GEREKÇE GÖSTERDİ

Hakim Ricardo Dutto 27 sayfa tutan sonucunda “Arjantin anayasası tüm yurttaşlarının mutlu olma hakkını güvence altına alır. Bu evlilik de dahil olmak suretiyle yaşamın tüm alanlarını içeriyor” dedi. Üvey kızıyla evlenmek isteyen kadının ölen kocasının 2. eşi olduğu, insanın hanımdan oldukça daha yaşlı olduğu ve adam hayattayken ikilinin aşk ilişkisi yaşamadığı da açıklandı. Çiftin bu ay içinde evlilik töreni için yeni bir organizasyon yapması umut ediliyor.

KAYNAK: hurriyet 07.12.2016

Check Also

ODTÜ mezuniyetinde gökkuşağı bayrağı taşıyan öğrencilere müdehale

ODTÜ diploma töreninde özel güvenlik birimleri gökkuşağı bayrağı ve pankart açan öğrencilere saldırdı. ODTÜ LGBTİ+’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir