Home / Haberler / FIFA 17’nin Eşcinsel Propagandaları Rusları Çıldırtıyor
web site

FIFA 17’nin Eşcinsel Propagandaları Rusları Çıldırtıyor

Rus Parlamento üyelerinden bazıları FIFA 17’nin Rusya’da yasaklanması için lobi yapıyorlar. Bu mevzuda tek gerekçeleri FIFA 17 oyununun LGBT; lezbiyen, gey, bisexuel ve transgender propagandası yapıyor olduğu iddiası. Formalarda bulunan gökkuşağı renklerinin LGBT topluluğunu temsil esiyor olması parlamenterlerin çileden çıkarıyormuş.

Futbol simülasyon oyunu FIFA 17 normal olarak EA’nın en popüler oyunlarından biri. Sadece EA’nın başı forma renkleri yüzünden Rus Parlamentosuyla bir halde sıkıntıya girdi. LGBT topluluğunun sporda homofobiye son vermek için EA ile birlikte bağlattığı Gökkuşağı Renkli Bağcıklar (Rainbow Laces) kampanyası oyun için opsiyonlu indirilen bir özellik olsa da Rus Parlamentosunun kafasının tasını attırmaya yetti.

The Guardian gazetesinin haberine bakılırsa, Rus gazetesi Iztvestia bu iddiayı gündeme taşıyan haber deposu. Rus gazetesi, Rus Parlamentosunda bir grup milletvekilinin İngiltere Premier Lig için hazırlanmış Gökkuşağı Bağcıklar kampanyasının Rusya ile bir alakası olmadığını, direkt eşcinsellik propagandası yapıldığını iddia ederek oyundan bu özelliğin çıkarılmasını talep ettikleri yazıyor.

EA tarafında ise durumun iddia edilmiş olduğu kadar “dehşet verici” olmadığı savunulurken Rus Parlamentosunun saldırgan ve alıngan olduğuna dikkat çekiliyor. Rainbow Laces içeriğindeki formalara oyun içinden esasen ulaşılmadığı, bu kısmın tamamen kullanıcının kendi özgür iradesiyle indirilebildiğine de dikkat çekiliyor.

KAYNAK: tamindir 06.12.2016

Hakkında admin

Check Also

ODTÜ mezuniyetinde gökkuşağı bayrağı taşıyan öğrencilere müdehale

ODTÜ diploma töreninde özel güvenlik birimleri gökkuşağı bayrağı ve pankart açan öğrencilere saldırdı. ODTÜ LGBTİ+’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir