Home / Haberler / Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı!
web site

Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı!

Trans kadın mahpus Buse, cinsiyet geçiş operasyonunun yapılması talebiyle 29 gündür “ölüm orucunda”. Buse için 4 temmuzda sosyal medya kampanyası yapılacak. Avukatları ve aktivistler ise 5 Temmuz’da basın toplantısı düzenliyor.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’ndeki trans kadın mahpuslardan Buse’nin, sağlık hakkına erişim için başlattığı “ölüm orucu” 29. gününde.

Sosyal medya çağrısı
Cinsiyet geçiş operasyonu yapılmadığı için “ölüm orucuna” başlayan Buse’nin taleplerinin kabul edilmesi amacıyla bu akşam sosyal medya kampanyası yapılacak. Saat 21.00’de #BuseyleDayanışmaya hashtagiyle yapılacak kampanya ile Buse’nin taleplerinin hayata geçirilmesi için kamuoyu yaratılması hedefleniyor.

Basın toplantısı yapılacak
Öte yandan, 5 Temmuz Perşembe saat 12.00’de İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde Buse’nin avukatları ve süreci takip eden aktivistler bir basın toplantısı düzenleyecek. Toplantıda son süreç ve Adalet Bakanlığı’nın, doktor raporuna rağmen, Buse`nin yasal hakkı olan cinsiyet geçiş operasyonu olmasını, “operasyonun hayati önem taşımadığı” iddiası ile engellemesi aktarılacak.

Buse ne talep ediyor?
Buse 22 yaşında cezaevine girdi. Şu anda 45 yaşında. Hakkında müebbet hapis cezası kararı var. 20 yıla yakın bir süre daha cezaevinde kalacak. Diren Coşkun’un Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’ne sevkinden önce uzun yıllar tek başına tecrit koşullarında tutuldu.

Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan Derya Özata, Buse’nin yaşadıklarını ve taleplerini KaosGL.org’a şöyle anlatmıştı:

“Buse çok uzun süredir cinsiyet geçiş ameliyatı için dilekçeler yazıyor. Geçiş ameliyatının yapılabilmesi için mücadele ediyor. Biz de birlikte dilekçeler yazdık. Yine Av. Eren Keskin de süreci takip etti ve ediyor. Nihayetinde Buse mektubunda hastanenin kendisine ‘cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunlu olduğuna’ dair rapor verdiğini yazdı. Ardından Adalet Bakanlığı’na tekrar dilekçe yazıldı. Ancak Buse’nin aktardığına göre bakanlıktan cezaevine, ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye geri dönüş yapılıyor. Buse de 5 Haziran itibariyle hem başka bir cezaevine nakli hem de ameliyatının yapılması talebiyle ölüm orucuna başlıyor.”

Kaynak: Kaosgl.org

Buse tarafından arkadaşına yazılan 2015 tarihli mektup:
Alıntı: t24.com.tr

Günde sadece 3 saat gökyüzüne bakabiliyorum
Ali B. arkadaşına yazdığı mektuplarda hayat hikayesini şöyle anlatıyor:

“7 yaşında ailem ile birlikte Aydın’da trafik kazası geçirdim. Bu kazada anne ve babam öldü. Kazanın ardından Aydın Yetiştirme Yurdu’na gönderildim. 19 yaşına kadar burada kaldım. Yetiştirme yurdundan ayrıldıktan sonra bir süre hayata tutunmaya çalıştım. En yakın arkadaşı tarafından kadın tüccarlarına satıldım. Daha sonra bu kişiyi bıçaklayarak öldürdüm. Cinayetin ardından müebbet hapis cezası aldım. Mahkemeler tam 9 yıl sürdü. Adalet yerini bulmadı. 23 yaşında cezaevine girdim. Burada çok başka bir dünya ile karşılaştım. Saçlarımı 3 numara kesip erkek kıyafetleri verdiler. Aydın, Nazilli ve Denizli cezaevlerinde yattıktan sonra 2011 yılında İzmir’e gönderildim. 2001’de girdiğim bu 11 metrekarelik bu hücrelerde 14 senedir yaşıyorum. Yargılamam yaklaşık 9 yıl sürdü. Trans birey olduğum ilk kez askere çağrıldığım zaman ortaya çıktı. Ama ben eskiden beri böyle olduğunu biliyordum ve hissediyordum. Ufak penceremden günde sadece 3 saat gökyüzüne bakabiliyorum. Bu hayatı sadece 4 sene yaşayabildim. Cezaevinde en çok kadın kıyafeti ve topuklu ayakkabı gibi eşyaları bulmakta zorlanıyorum.”

Hakkında admin

Check Also

ODTÜ mezuniyetinde gökkuşağı bayrağı taşıyan öğrencilere müdehale

ODTÜ diploma töreninde özel güvenlik birimleri gökkuşağı bayrağı ve pankart açan öğrencilere saldırdı. ODTÜ LGBTİ+’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir